Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Гаргара

Игор Станојоски  
Оригинален наслов на книгата : Гаргара
ИСБН : 978-608-4633-75-4
Година на издавање : 2014
Издавачка куќа : ПАНИЛИ, Скопје
Прегледaна: 2228 пати
Коментари вкупно: 1
Број на страни: 185
Димензии : 21 cm
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис


Во 2004 година непосредно пред Портокаловата револуција, Орест, главниот лик во романот, отвора подземно кафуле во западноукраинскиот град Лавов. Го нарекува Гаргара според името на кафулето што постоело во 1963 година на истото место. Старото кафуле во 1963 година исчезнало под неразјаснети околности. Од него останала само книгата за пофалби и поплаки, која содржи два автобиографски раскази. Орест, заедно со својата пријателка, тргнува во ризична потрага по авторите на расказите во книгата за пофалби и поплаки и истовремено се обидува да го расветли мистериозното исчезнување на кафулето во 1963 година.

Јордан Плевнеш: Игор Станојоски влегува суверено во македонската литература и во шумата на македонскиот роман со извонреден арсенал на јазичка и политичка археологија на сеќавања која западноукраинскиот град Лавов ќе го претвори во центар на еден неверојатен лавиринт од кој ќе започне нашето понирање во главниот град на авторовата имагинација, кафулето Гаргара, кое во двете свои историски констелации: пред падот на Берлинскиот Ѕид и по неговиот пад, ќе биде за нас книжевно животворен извор во кого ќе се препознае судбината на сите херои на оваа прекрасна книжевна авантура.


Оценка од корисниците

5 звезди

2

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
2

Коментари од корисниците

02.10.2014 14:25:40   Валентина Ва напиша

Им завидувам на оние на кои допрва им претстои читањето на оваа книга :)
Copyright 2012-2018 by iVote