Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Повеќе бодила од ритање

Семјуел Бекет  
Оригинален наслов на книгата : More pricks than kicks
ИСБН : 978-608-4718-71-0
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Бегемот
Прегледaна: 291 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 247
Димензии : 180x110
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Повеќе бодила од ритањe (1934) е циклус од 10 раскази кои, според првичната замисла, формираат наративна целина во која е исцртан животот на првиот Бекетов антијунак. Од раните студентски денови во Даблин, па сè до неговата смрт, прикажани се животните патешествија, средби и вљубувања на Белаква Шуа. Делово, второ во фикционалниот опус на Бекет, по многу црти ги најавува подоцнежните плодови на неговото творештво. По својата интонација тоа е трагикомично, во јазикот е исклучително богато, а стилот служи како совршен пример за книжевната интертекстуалност и интермедијалност.


Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote