Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Вагабонтски раскази

Марио де Карваљо  
Оригинален наслов на книгата : Contos vagabundos
ИСБН : 978-608-4718-73-4
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Бегемот
Прегледaна: 244 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 161
Димензии : 195x125
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Овие раскази се вагабонтски токму поради тоа што не престануваат да чекорат, да се движат и да ги изминуваат лавиринтите, патеките и улиците на древното; скитаат и талкаат низ најтемните места и сокриените ќошиња, но исто така и блеснуваат среде дневниот болскот на обичниот живот. Среќно маршираат и потем, за час, нападно упаѓаат во домови, градови, истории и така иронично се вплеткуваат во нашето секојдневие, исполнувајќи го со комичност и бурлеска, и на тој начин го расчленуваат на надреални парчиња. Низ овие патешествија, низ монтажата на фантастичните и чудесни сплетови, приказните на Карваљо го испревртуваат светот наопаку и читателот го предизвикуваат низ опачината да нурне во авантурата, во чудата на животот и на книжевноста. Овие раскази пред нас испречуваат огледало во кое се огледуваат и нашите мрачни внатрешни состојби.


Оценка од корисниците

5 звезди

0

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
0
0

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote