Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Слон

Славомир Мрожек  
Оригинален наслов на книгата : Słoń
ИСБН : 978-608-4718-79-6
Година на издавање : 2017
Издавачка куќа : Бегемот
Прегледaна: 179 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 209
Димензии : 180x110
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Расказите од збирката Слон ги презентираат сите карактеристики на литературната дејност на Славомир Мрожек. Критиката ги прогласила за најкарактеристични за неговото творештво: гротескно прикажани ситуации во кои е вплеткан дезориентираниот главен лик, компромитација на прогресивноста и наводната наука, апсурдноста на постапките на бирократската власт. Една од главните карактеристики на неговиот стил е и феноменалното користење на јазикот преку примената и пародирањето на разни стилови и конвенции.

Сите овие карактеристики ги прават расказите на Мрожек универзални и актуелни за сите контексти на политичкиот тоталитаризам.Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote