Ве известуваме дека ќе можете да купувате на KupiKniga.mk и за време на новогодишните празници. Испорака на нарачките направени во периодот од 27.12.2013 до 8.01.2014 година ќе се врши по 9.01.2014.

е-адреса: Лозинка:

Категории
Продукти: 0
Цена 0 мкд

Препорачуваме

Lacrimosa

Ева-Мари Лифнер  
Оригинален наслов на книгата : Lacrimosa
ИСБН : 978-608-4718-85-7
Година на издавање : 2018
Издавачка куќа : Бегемот
Прегледaна: 121 пати
Коментари вкупно: 0
Број на страни: 270
Димензии : 195x125
Корица : мека
Јазик: MK


Овој производ го нудат:


Краток опис

Lacrimosa на Ева-Мари Лифнер е вешто напишана и фасцинантна приказна за Карл Јунас Луве Алмквист и едно диво дете што го наоѓа кога работи како учител во Финска. Алмквист се грижи за детето, го воспитува во духот на Русо. Детето е девојче, но поголемиот дел од својот живот го поминува како маж. Тоа дете, околу кое се одвива дејството во романот, низ него се појавува како Рос, Роса и господинот Рос. Ликот поизлегува од еден од најинтересните ликови во шведската литература, Тинтомара. Рос е раскажувачот и го следиме нејзиниот живот во еден преплет на разни временски периоди. Низ поетичната драма следиме и една вткаена нерешена криминалистичка загатка, но романот пред сè е согледување на разните условувања на родот.


Оценка од корисниците

5 звезди

1

4 ѕвезди

0

3 звезди

0

2 ѕвезди

0

1 ѕвезда

0

Просечна оценка
5
1

Коментари од корисниците

Copyright 2012-2018 by iVote